Rozbehli projekt " Volbyopen"

ŽILINA 7. októbra (SITA) – Občianske združenie Proti korupcii vyzýva všetkých kandidátov novembrových komunálnych volieb, aby využili novú webovú stránku Volbyopen.sk a zverejnili na nej financovanie svojej kampane. Žilinskí protikorupční aktivisti veria, že takto dokážu upozorniť na korupciu a vytváranie finančných väzieb už pred zvolením kandidáta do funkcie, a naopak, transparentným kandidátom pomôžu zviditeľniť sa. „Na jednej strane tu kandidáti dostávajú možnosť na otvorené a transparentné informovanie o financovaní svojej volebnej propagácie. Na strane druhej je volič - občan, ktorému majú zverejnené údaje napovedať, aký má kandidát vzťah k transparentnosti.

A keďže po zvolení do verejných funkcií sa budú kandidáti spolupodieľať na spravovaní verejného majetku, ich odolnosť voči korupcii je priamo úmerná ich vzťahu k transparentnosti už ako kandidátov. V praxi sa stáva, že v snahe vyniknúť v predvolebnom boji čo najväčšou kampaňou, mnohí kandidáti prijímajú rôzne dary, zľavy či láskavosti,“ povedal autor projektu Jozef Petráš.

Združenie Proti korupcii verí, že ak je pôvod financovania volebnej kampane poctivý, kandidáti nemajú čo skrývať. „Preto očakávame, že kandidáti, ktorí si svoju kampaň financujú poctivo, prijmú síce ešte ako kandidáti údel verejných funkcionárov a zverejnia časť zo svojho súkromia. Konkrétne to, odkiaľ na svoju kampaň berú a ako za ňu platia. Rozptýlia tak pochybnosti, že by mohli patriť medzi tých volených predstaviteľov, ktorí si práve pre zabezpečenie volebnej kampane, privoňali ku korupcii ešte skôr ako zložili sľub poslanca, či sadli si na stoličku primátora alebo starostu.

Že nepatria k tým,  ktorí budú mať už od prvého dňa vo funkcii na mysli, ako si vyrovnajú záväzky voči svojim podporovateľom,“ povedal Petráš o projekte Volbyopen, ktorý má poskytnúť občanom, médiám a aktivistom nielen pomoc pri rozhodovaní koho voliť, ale priamo aj možnosť spoznať, ktorí kandidáti a politici kašlú na transparentnosť už pred svojím prípadným zvolením. Softvér webovej stránky Volbyopen.sk bude automaticky prideľovať hviezdičky a hodnotiť tak transparentnosť financovania kampane jednotlivých kandidátov.

Tí, ktorí si založia transparentný účet budú mať jednu hviezdičku. Kandidáti, ktorí k jednotlivým príjmom a výdajom pridajú aj sken príslušného dokladu alebo aspoň printscreen z elektronického bankovníctva, dostanú hviezdičky dve. „Tri hviezdičky budú znamenať, že kandidát ešte navyše k jednotlivým formám propagácie pripojil napríklad aj fotografiu bilboardu, zoskenovaný článok či fotografiu z verejného stretnutia. O prideľovanie hviezdičiek sa stará softvér a preto uisťujeme, že ten má na každého rovnaký meter,“ povedal autor projektu Jozef Petráš s tým, že kontrolovať správnosť uvedených údajov budú môcť všetci. Združenie preto vyzýva ľudí, aby mali oči otvorené a nahlasovali prípadné podozrenia. „Možno práve z vášho okna vidíte bilboard alebo ste si v schránke našli volebné noviny.

Skontrolujte, či táto konkrétna propagácia naozaj figuruje v profile kandidáta. S každou pripomienkou sa dôsledne budeme zaoberať a požiadame kandidáta, aby ju na základe faktov vyvrátil alebo obhájil jej neopodstatnenosť,“ dodal Petráš.